درباره ما

کشف استعداد و رشد خلاقیت ها یکی از مهم ترین دغدغه ها و رویکردهای جامعه در دهه های اخیر می باشد. با توجه به این رویکرد موسسات و نهادهای مختلفی اقدام به فعالیت در این زمینه در همه رده های سنی نموده اند که به طور مثال به برخی از آنها و اهداف و روش آنها اشاره می شود:

1-مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی و آموزش و پرورش: با محوریت شناخت استعدادها و پرورش آن در حال فعالیت هستند. هدف این مهدها کشف استعدادهای کودکان در زمینه ها و گروه رشته های مختلف است که مسیر فعالیت کودکان را برای خود و والدین روشن میکنند و با ایجاد سوالات مختلف در ذهن کودکان آنها را برای یافتن بهترین پاسخ همراهی میکنند تا گامی برای رشد و خلاقیت کودک برداشته شود. روش کار در این مهدها بیشتر به صورت آموزشی می باشد. به عنوان مثال (موسسات تقویت هوش کودک، دپارتمان بازی و کانون رشد) از این دست میباشند.

2-مراکز و موسسه های رشد و خلاقیت: مجموعه های گسترده ای در حیطه خلاقیت و استعدادیابی در قالب سازمان های مردم نهاد (NGO) و یا موسسه‌های پژوهشی با روش‌های مختلف در زمینه رشد فرهنگی با هدف پرورش نسلی خلاق فعالیت می‌کنند. رویکرد این نهادها خلاقیت بر مبنای یادگیری و حل مسئله در عصر پویای امروز میباشد.  برخلاف بسیاری از روش ها که فرآیند استعدادیابی را محدود به گرفتن آزمون هایی نظیر آزمون هوش و غیره دانسته اند و گام مناسبی نتوانسته اند در این حوزه بردارند، بعضی از موسسات طرح های نوعی در قالب آموزش های مربوط به کار آفرینی و کسب وکار ارائه دادند که یک آینده شغلی برای هر کودک و نوجوان در نظر گرفته شود و مهارت های مربوط به آن را از سنین پایین کسب کند. دسته ای دیگر از موسسات که هدف آن ها رویش و شکوفایی استعداد کودک و نوجوان هست در حکم شتاب دهنده با هدف شناسایی و تحریک استعدادها و مهارت های کارآفرینانه و آموزش دادن نگاه خلاقانه و بهره­مندی از آن می باشند

3-موسسات دیگر که در سطح بین المللی و تحت نظر آژانس جهانی استعدادیابی و با داشتن شعب متعدد مشغول جذب نخبگان و پرورش استعدادها و رشد خلاقیت ها به روش پژوهشی (غیر آموزشی)می باشند که بخشی از روش این موسسات بصورت ذیل میباشد:

 • شبکه سازی دانش آموزان مستعد در حوزه های تخصصی و حول فعاليت‌های استعدادیابی در بخش های متنوع به منظور هم‌افزايی و همگرايی، تقويت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهاي مشترک و گروهی
 • فرهنگ سازی (خلاقیت و کارآفرینی، امری اکتسابی می باشد و قابل یادگیری است.)
 • زمينه سازی شناخت و همكاری مقابل نخبگان، استعداهای برتر و سایر افرادعلاقه مند سراسر جهان
 • برنامه های آموزشي و مشاوره براي خانواده ها به منظور افزايش آگاهي و مهارت آنان براي تربیت، هدايت و تعامل با فرزندان خود
 • کمک به ایجاد و پیاده‌سازی ‌زیست‌بوم پویا، پایدار و کارآمد کارآفرینی در ایران
 • کمک به نوپا‌های ایرانی در جهت راه‌اندازی کسب‌وکار‌های خود و ورود به بازارهای بین‌المللی
 • پر کردن فاصله بین کارآفرین، صنعت و دانشگاه با بهره‌گیری از الگوی شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار
 • کمک به رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به‌وسیله اشتغال‌زایی و پیاده‌سازی ‌زیست‌بوم کارآمد کارآفرینی
 • جلوگیری از پدیده فرار مغز‌ها با ارائه خدمات در سطح کلاس جهانی به کارآفرینان و تحصیل‌کرده‌های ایرانی به‌منظور کسب درآمد بالا و خلق ثروت در کشور
 • زمینه سازی برای ایجاد انگیزه برای نواندیشان و نوجوان برای بارور ساختن توانمندی های خدادادی آنها

اما وجه تمایز موسسه علم­‌آفرین آرمان رها با دیگر موسسات:

موسسه علم آفرین آرمان رها با هدف رشد و تعالی مردم در سال 1399 توسط اقای حسن دولت آبادی (متخلص به امیر رها ) تاسیس گردید. ایشان فردی مخترع ؛ نویسنده ؛ شاعر، فناور ، متخصص فناوری اطلاعات ، نقاش و … می باشند که از سال 1392 تصمیم گرفتند تا در جهت رشد علمی و اقتصادی مردم قدم بردارند . از جمله نظرات ایشان اینست که :

1- جهان متشکل از صفر و یک است و به شرط دسترسی به اسرار صفر و یک (داده) همه چیز امکان پذیر است و از اینرو انرژی داده یا انرژی صفر و یک را مطرح کردند. مانند انتقال صحبت ما از طریق تلفن همراه که صدای ما به صفر و یک (دیجیتال) تبدیل شده و آنسوی دیگر دوباره صفر و یک به صدا تبدیل می شود و به گوش دیگری می رسد. پس می توان هرچیزی را به چیز دیگری تبدیل کرد.

2- هرگونه فعالیت و صرف انرژی “کار” محسوب می شود. مانند نگه داشتن بچه در بغل که برای نیافتادن بچه، باید او را محکم بغل کرد و این بغل کردن ، یعنی انرژی مصرف کردن.

3- دنیای پیرامون اطراف ما پُر شده از سرمایه های دیجیتالی ( یا صفر و یک) و همه دارای سرمایه دیجیتالی هستند ولی خودشان نمی دانند. برای مثال عکس های دیجیتالی و غیره. از اینرو ایده “ارزشگذاری فعالیت کاربران در فضای مجازی- اردبیت “ را مطرح کردند تا هر فرد بتواند دارای یک سرمایه و پشتوانه دیجیتالی گردد.

4- با خلاقیت می توان فقرزدایی علمی و فکری نمود . از اینرو علاوه بر تاکید به فقرزدایی افراد بواسطه نیکوکاری مالی ، مسکنی و … ؛ باید به فقرزدایی علمی و فکری افراد از طریق ایده تا خلاقیت نیز پرداخت .

بر این اساس این موسسه تاسیس گردید تا به فقرزدایی علمی و فکری از طریق خلاقیت بپردازد و دارای تفاوتهای اساسی با دیگر موسسات فرهنگی و هنری است که در این حوزه فعالیت می نمایند که مهمترین این تفاوتها به شرح زیر است:

 1. دادن بینش و عمق و وسعت و قدرت به مخاطب
 2. علم­ آموزی در این موسسه منجر به ایجاد سرمایه می­شود
 3. ایجاد جامع ­نگری در افراد
 4. خلاقیت چهارچوب و محدودیت ندارد و آزادانه ذهن به خلاقیت می­رسد
 5. علم ­آموز از کمترین امکانات، بهینه و بهترین استفاده را می­کند
 6. افزایش سرعت حرکت علمی و خلاقانه
 7. ساده کردن حل مسئله
 8. بهترین تصمیم و عملکرد در شرایط بحرانی
 9. یادگیری سبک زندگی خلاقانه
 10. لذت بردن از سبک زندگی خلاقانه
 11. خدمت­گذاری به خود و جامعه
 12. پرورش روحیه جهادی
 13. توانمند شدن در قدرت حل مسئله به جای حذف آن
 14. سازگاری بالا تحت هر شرایطی
 15. قدرت روابط عمومی بالا
 16. تمرین همزیستی
 17. به فعلیت رساندن تمام صفات خداوند توسط خودشان
 18. تاثیر سازنده بر محیط پیرامون
 19. زیباسازی
 20. ایجاد فرصت شغلی و کاری
 21. پرورش روحیه گذشت و صبر
ایده تونل سلامت اربعین کلیک کنید
+ +