درباره ما

وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا (آیه 32 مائده)

و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

کمک مالی به نیازمند ثواب و پاداش زیادی دارد و باعث شادی زیادی برای او می شود . اما اگر هدیه فکری و علمی به او دهیم، نه تنها سرنوشت او بلکه سرنوشت مردمی را رقم خواهیم زد. این همان وعده الهی در  آیه 32 مائده می باشد که اگر جان کسی را نجات دهی؛ جان همه مردم را نجات داده است. بنابراین با بالا بردن دانش و دانایی هر فردی؛ نه تنها سرنوشت و جان خودش را نجات داده ایم بلکه بواسطه آگاهی و علم بخشیدن به او جان تمام مردم را نجات داده ایم.

برخلاف تصور همگان که باید چیزی که وجود ندارد و آن را به وجود آورد؛ ما می گوییم خلاقیت یعنی از چیزی که در ظاهر وجود ندارد بتوانی چیزی جدید بوجود بیاوری و یا تغییر در آن ایجاد کنی که چیزی جدیدی شود و بتواند نیازی را برطرف کند حتی اگر آن خلاقیت فقط نیاز تو را برطرف نماید. برای درک بهتر مثالهای زیر را میزنیم تا بهتر درک کنیم:

برای مثال یک فرد متدین در مسجد نشسته است و می بیند بعد از نماز رحل می آورند و قرآن پخش می کنند تا قرآن بخوانند؛ با خود می گوید علت رحل دادن چه است؟ و با خود جواب می دهد که علتش احترام گذاشتن به قرآن است. پس می بیند که حداقل یک نفر باید قرآن پخش کنند و دیگری رحل و در جمع آوری هم باید همین کار را بکنند و ضمن اینکه جا و فضای زیادی برای رحل نیز باید در نظر گرفت. این فرد با خود می اندیشد که آیا می شود که عملی انجام داد که فقط یک کار باشد و فضا هم برای رحل نخواهیم؟ پس این فکر کردن او را به کنکاش و جستجوی فکری و علمی وادار می کنند و ممکن است جرقه ای به ذهنش برسد که اگر آن دو را یکی کند می تواند کار را بسیار راحت و ساده نماید و با خودش می گوید اگر جلد کتاب قرآن را از جنس خاصی بکنیم که تحمل وزن صفحات را داشته باشد و زیاد هم باعث افزایش وزن کتاب قرآن نشود؛ می تواند بصورت رحل در آورد.  این یعنی خلاقیت از روش اینکه چیزی در ظاهر وجود نداشته است ولی بوجود آمد.  حال فرض کنید در خانه کوچکی که دارای آشپزخانه کوچکی است زندگی می کنید و همیشه درب یخچال باز کردن باعث کمبود جا در آشپزخانه می شود . اگر با خود فکر کنید که بتوانیم درب را تغییر دهیم و مثلا بصورت کره کره ای در بیاوریم؛ هم فضا را دیگر اشغال نکرده و هم باعث صرفه جویی انرژی میشویم. چرا که کل درب را باز نمی کنیم تا انرژی مصرف شود و فقط آن بخش از کره کره را بالا میبریم که نیاز داریم. این یعنی خلاقیت از روش اینکه چیزی در ظاهر وجود داشته است ولی با تغییر در آن بوجود آمد.

این مثال ها برای این بود که آشنا گردیم که خلاقیت چقدر مهم است و اگر در فرهنگنامه‌های دهخدا و عمید به معنای خلاقیت بگردیم ؛ خواهیم دریافت که از کلمه “خلق” گرفته شده است و معنای آن “آفرینش، بوجود آوردن، ابداع، احداث” می باشد که برخلاف تصور همگان؛ ما اعتقاد داریم که “خلق” به معنای این نیست که چیزی را بسازی که در این صورت باید کلمه “صنع” بکار برده می شد. بنابراین خداوند ما را خلق کرده است و تمام علم و قدرت عرضه آن را برابر آیات 30 تا 32 بقره به ما داده است . پس ما نیز که خلیفه خدا گشته ایم باید خواست او که عبادت یعنی اطاعت از دستورش را انجام دهیم . 

از اینرو با خلاقیت میتوانیم علم درونی خود را بیرون بیاوریم و عرضه کنیم و اینگونه عبادت و اطاعت از خدا کرده ایم و شاید ایده / طرح تو در حال حاضر به دلیل صنعت و دانش نتواند کاربرد پیدا کند ولی تو با همان جرقه زدن باعث شده ای که نوری در درونت روشن شود که این نور همان علم درونت خودت است که باعث روشن کردن بیشتر تاریکیهای درونت می گردد و تو را از جهالت بیرون خواهد آورد و عالمتر خواهد نمود و هر چقدر خلاق تر گردی؛ باعث روشن تر شدن خودت و دیگران خواهی شد.

آفرینندگی یا آفرینشگری یا خلاقیت، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه‌ی ابعاد و جوانب زندگی وی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌کند. خلاقیت ونوآوری از والاترین ویژگی‌های انسان است. همه‌ی علوم،تولیدات، فناوری‌ها، صنایع، ابداعات،  اختراعات، هنرها،  ادبیات، موسیقی، معماری و به طور کلی اساس انواع تمدن‌ها از ابتدا تاکنون و کلیه‌ی دستاوردهای بشری، جلوه‌های گوناگونِ خلاقیت و نوآوری است. از اینرو تمدن انسانی و زندگی وی بدون خلاقیت امکان‌پذیر نیست.

کشف استعداد و رشد خلاقیت ها یکی از مهم ترین دغدغه ها و رویکردهای جامعه در دهه های اخیر می باشد. با توجه به این رویکرد موسسات و نهادهای مختلفی اقدام به فعالیت در این زمینه در همه رده های سنی نموده اند که به طور مثال به برخی از آنها و اهداف و روش آنها اشاره می شود:

1-مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی و آموزش و پرورش: با محوریت شناخت استعدادها و پرورش آن در حال فعالیت هستند. هدف این مهدها کشف استعدادهای کودکان در زمینه ها و گروه رشته های مختلف است که مسیر فعالیت کودکان را برای خود و والدین روشن میکنند و با ایجاد سوالات مختلف در ذهن کودکان آنها را برای یافتن بهترین پاسخ همراهی میکنند تا گامی برای رشد و خلاقیت کودک برداشته شود. روش کار در این مهدها بیشتر به صورت آموزشی می باشد. به عنوان مثال (موسسات تقویت هوش کودک، دپارتمان بازی و کانون رشد) از این دست میباشند.

2-مراکز و موسسه های رشد و خلاقیت: مجموعه های گسترده ای در حیطه خلاقیت و استعدادیابی در قالب سازمان های مردم نهاد (NGO) و یا موسسه‌های پژوهشی با روش‌های مختلف در زمینه رشد فرهنگی با هدف پرورش نسلی خلاق فعالیت می‌کنند. رویکرد این نهادها خلاقیت بر مبنای یادگیری و حل مسئله در عصر پویای امروز میباشد.  برخلاف بسیاری از روش ها که فرآیند استعدادیابی را محدود به گرفتن آزمون هایی نظیر آزمون هوش و غیره دانسته اند و گام مناسبی نتوانسته اند در این حوزه بردارند، بعضی از موسسات طرح های نوعی در قالب آموزش های مربوط به کار آفرینی و کسب وکار ارائه دادند که یک آینده شغلی برای هر کودک و نوجوان در نظر گرفته شود و مهارت های مربوط به آن را از سنین پایین کسب کند. دسته ای دیگر از موسسات که هدف آن ها رویش و شکوفایی استعداد کودک و نوجوان هست در حکم شتاب دهنده با هدف شناسایی و تحریک استعدادها و مهارت های کارآفرینانه و آموزش دادن نگاه خلاقانه و بهره­مندی از آن می باشند

3-موسسات دیگر که در سطح بین المللی و تحت نظر آژانس جهانی استعدادیابی و با داشتن شعب متعدد مشغول جذب نخبگان و پرورش استعدادها و رشد خلاقیت ها به روش پژوهشی (غیر آموزشی)می باشند که بخشی از روش این موسسات بصورت ذیل میباشد:

 • شبکه سازی دانش آموزان مستعد در حوزه های تخصصی و حول فعاليت‌های استعدادیابی در بخش های متنوع به منظور هم‌افزايی و همگرايی، تقويت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهاي مشترک و گروهی
 • فرهنگ سازی (خلاقیت و کارآفرینی، امری اکتسابی می باشد و قابل یادگیری است.)
 • زمينه سازی شناخت و همكاری مقابل نخبگان، استعداهای برتر و سایر افرادعلاقه مند سراسر جهان
 • برنامه های آموزشي و مشاوره براي خانواده ها به منظور افزايش آگاهي و مهارت آنان براي تربیت، هدايت و تعامل با فرزندان خود
 • کمک به ایجاد و پیاده‌سازی ‌زیست‌بوم پویا، پایدار و کارآمد کارآفرینی در ایران
 • کمک به نوپا‌های ایرانی در جهت راه‌اندازی کسب‌وکار‌های خود و ورود به بازارهای بین‌المللی
 • پر کردن فاصله بین کارآفرین، صنعت و دانشگاه با بهره‌گیری از الگوی شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار
 • کمک به رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به‌وسیله اشتغال‌زایی و پیاده‌سازی ‌زیست‌بوم کارآمد کارآفرینی
 • جلوگیری از پدیده فرار مغز‌ها با ارائه خدمات در سطح کلاس جهانی به کارآفرینان و تحصیل‌کرده‌های ایرانی به‌منظور کسب درآمد بالا و خلق ثروت در کشور
 • زمینه سازی برای ایجاد انگیزه برای نواندیشان و نوجوان برای بارور ساختن توانمندی های خدادادی آنها

اما وجه تمایز موسسه علم­‌آفرین آرمان رها با دیگر موسسات:

موسسه علم آفرین آرمان رها با هدف رشد و تعالی مردم در سال 1399 و با هدف فقرزدایی علمی و فکری از طریق خلاقیت تاسیس گردید. از اهداف اساسی فعالیتهای موسسه به شرح زیر است:

 1. دادن بینش و عمق و وسعت و قدرت به مخاطب
 2. علم­ آموزی در این موسسه منجر به ایجاد سرمایه می­شود
 3. ایجاد جامع ­نگری در افراد
 4. خلاقیت چهارچوب و محدودیت ندارد و آزادانه ذهن به خلاقیت می­رسد
 5. علم ­آموز از کمترین امکانات، بهینه و بهترین استفاده را می­کند
 6. افزایش سرعت حرکت علمی و خلاقانه
 7. ساده کردن حل مسئله
 8. بهترین تصمیم و عملکرد در شرایط بحرانی
 9. یادگیری سبک زندگی خلاقانه
 10. لذت بردن از سبک زندگی خلاقانه
 11. خدمت­گذاری به خود و جامعه
 12. پرورش روحیه جهادی
 13. توانمند شدن در قدرت حل مسئله به جای حذف آن
 14. سازگاری بالا تحت هر شرایطی
 15. قدرت روابط عمومی بالا
 16. تمرین همزیستی
 17. به فعلیت رساندن تمام صفات خداوند توسط خودشان
 18. تاثیر سازنده بر محیط پیرامون
 19. زیباسازی
 20. ایجاد فرصت شغلی و کاری
 21. پرورش روحیه گذشت و صبر

اهداف موسسه علم‌آفرین آرمان رها :

این موسسه علاوه بر تاکید به فقرزدایی افراد بواسطه نیکوکاری مالی ، مسکنی و … ؛ به فقرزدایی علمی و فکری افراد از طریق ایده تا خلاقیت تاکید دارد و دارای اهداف به شرح زیر می باشد:

 1. چرخه ایده تا اقتصاد از طریق صنعت خانگی
 2. نوآوری علمی و فکری از طریق خلاقیت
 3. ثبت و حفظ و نشر آثار اصیل و بومی
 4. ترویج و توسعه فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی
 5. شناسایی افراد مبتکر و ایده پرداز در زمینه های مختلف
 6. مشاوره و آموزش افرادبرای انتخاب مسیری درست و سالم
 7. تشویق افراد ایده پرداز ، خلاق و با استعداد برای کارها و ایده های بعدی و بهتر…
 8. ایجادروحیه نشاط وخلاقیت درافرادجهت ورودبه فضای موسسه واستفاده ازشرایط موجود
 9. امنیت خاطرافرادبه لحاظ اینکه درراستای ایده های خود  می‌توانند از مشاوره وتجربیات دیگران در فضایی امن و صمیمی استفاده کنند.
 10. معرفی افراد خلاق و مبتکر به دیگران ، ادارات و نهادهای شهرستان و استان و …
 11. رشد و شکوفایی، تربیت و پرورش خلاقیت، استعدادهای علمی و عملی نوجوانان و جوانان و غیره.
 12. برگزاری کارگاههای آموزشی توسط ایده پردازان و علم آفرینان و کارآفرینان برای علاقه‌مندان درآن زمینه
 13. بهاء دادن به ایده و طرح و کار افراد
 14. ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای ایده پردازان
 15. مدیریت ،شناسايي، تربیت ، مشاوره و هدایت مربیان، سرپرستان، ایده پردازان، ایده پروران، علم آفرینان، علم آموزان، کارآفرینان، کار آموزان.
 16. کمک و مشاوره و هدایت به تبدیل ایده تا طرح / اختراع / علم / کار
 17. ترویج فرهنگ نیکوکاری از طریق حمایتهای آموزشی ، فکری ، علمی ، مالی و غیره
 18. ترویج فرهنگ فقرزدایی علمی و فکری از طریق سرپرستی علم آموز و کارآموز
 19. ترویج و توسعه فرهنگ اهدای علمی و فکری به دیگران