ایده‌های نو

در جامعه‌ه‏ای که فرد و زندگی او و تجربه ها‏ی او فاقد ارزش و اهمیت باشد یا انسان و فردیت او از کرامت و حرمت لازم برخوردار نباشد و انسان به خاطر انسان بودنش از ارزش برخوردار نیست؛ این جامعه نمی‏تواند انسان‏ها را به سوی یک تجربه‌‏ی خلاقه هدایت بکند. در نتیجه، اگر جامعه‌ بخواهد به فرهنگ خلاقیت دست یابد، باید از منظر تازه ه‏ای به مقوله‏‌ی خلاقیت در حوزه‏‌های سیاستگذاری، آموزش و پرورش، مدیریت رسانه‏‌های جمعی و مؤسسات و نهادهای فرهنگی بنگرد.

رسانه‏‌ها ؛ نقش بسیار مهمی در توسعه‌‏ی فرهنگِ خلاقیت دارند زیرا این رسانه هستند که می توانند آگاهی جمعی ایجاد‏ کنند و خلاقیت را به عرصه گفتمانی عمومی بکشانند. یکی از مشکلاتی ما در توسعه‌‏ی خلاقیت این است که در گفتمان عمومی، یعنی آن شیوه‏ای که مردم درباره‌‏ی خودشان و درباره‌‏ی دیگران سخن می‌‏گویند، خلاقیت از جایگاه چندان مهمی برخوردار نیست. وقتی مردم درباره‌‏ی زندگی و تجربیات خودشان سخن می‏‌گویند، عنصر نوآوری، خلاقیت و به اصطلاح بدیع و تازه بودن در رفتار، گفتار یا نوشتارشان چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در نتیجه، باید تلاش کرد تا خلاقیت را از طریق رسانه‏‌های همگانی، آموزش و پرورش و موسسات و نهادهای فرهنگی به یک گفتمان عمومی تبدیل بکنیم.

بنابراین ما با یاد دادن چگونگی استفاده از حداقل امکانات موجود و با خلاق نمودنش به او یاد میدهیم چگونه مدیریت زندگی نماید و در شرایط بحران چگونه با خلاقیت؛ خود و دیگران را از بحران نجات دهد و در حقیقت سبک زندگی خلاقانه به او آموزش میدهیم. در ضمن به او یاد می دهیم که چگونه کار و سرمایه برای آینده زندگی خود با خلاقیت ایجاد نماید. در ضمن هدف ما حتما مخترع/طراح نمودن فرد نیست و ممکن است یک فرد نتواند طرح و ایده اش را به ثبت برساند ؛ بلکه هدف اصلی ما تغییر سبک زندگی او به سبک زندگی خلاقانه است و در کنارش اگر او بتواند ایده/طرحی هم به ثبت برساند تا سرمایه کاری برای آینده اش شود نیز بسیار خوب است.

از این رو در موسسه علم‌آفرین آرمان رها نیز تصمیم گرفته شد تا در این بخش را به طرح‌هایی نو و جدید بپردازد تا نشان دهیم می توان با خلاقیت هم به خود و هم به دیگران کمک نماییم. مراحل فرایند ایده تا طرح / اختراع / علم / کار به شرح زیر است :

  • ایده پردازی
  • ایده پروری
  • ایده سازی

پس بیایید قدم با هم در این هدف خیرخواهانه بگذاریم و مطمئن باشیم که بالاترین عبادت ، همین علم‌آفرینی ، علم‌آموزی ، کارآفرینی و کارآموزی است. از کلیه علاقه مندان دعوت به همکاری می شود و می توانند در این راه با ما مشارکت و همکاری نمایندهدف ما کمک، مشاوره ، هدایت و … است و در صورت تمایل می توانید از طریق “ارتباط با ما” تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید طرح ها و ایده های نو را در صفحات بعدی مشاهده نمایید.

صفحه (1) – برای رفتن به صفحات بعد و یا قبل شماره زیر را بزنید