سلامت
11000 – اثر طَبع(مزاج) طبیب در طبابت

11000 – اثر طَبع(مزاج) طبیب در طبابت

همیشه برای معاینه، تشخیص و درمان بیماری ها بیشترین چیزی که مورد توجه و بررسی قرار می گیرد؛ مشخصات و یا علائم بیمار است. و تاکنون کسی بصورت مستقیم به طبع و خصوصیات پزشک توجهی نکرده که تاثیر در بیمار دارد و بالطبع فکر نمی‌کند که این ویژگی های پزشک نیز میتواند در روند تشخیص ، درمان و حتی خود بیمار موثر باشد.

می بینیم که در برخی جاها بصورت غیرمستقیم به اثر طَبع(مزاج) طبیب بر بیمار اشاره شده است. برای مثال به اثر اخلاق پزشک (طبیب) در روحیه بیمار، تاثیر چهره پزشک ، اخلاق پزشکی و … اشاره کرد که رفتار و گفتار و غیره پزشک (طبیب) می تواند به بهبودی بیمار کمک بسیاری نماید و حتی می بینیم که در سوگند نامه پزشکان ، دستورات اخلاقی بقراط و بوعلی سینا ، در کتب قدیمی ایرانی ، یونانی ، مصری ، چینی و غیره و همچنین در ضرب المثل های ایرانی به تاثیر یک پزشک به بیمار اشاراتی شده است.بنابراین :

باید به تاثیر طبع (مزاج) پزشک در معاینه و معالجه دقت شود و مورد توجه قرار گیرد که در اینجا به اهم آن به شرح زیر اشاره می‌کنیم:

  • صوت و کلام
  • طبع و مزاج
  • انرژی
  • باور و اعتقاد
  • اخلاق
  • لمس و تماس
  • روح و روان
  • شخصیت و روش درمانی
  • نگاه و چهره

اینها مواردی هستند که کمتر و یا بهتر است بگوییم افراد بیمار در رابطه با پزشک خود به آن توجهی نمی‌کنند.

1 – صوت و کلام

کلماتی که به کار می بریم می تواند یکی دیگر از عوامل سازنده ی امواج منفی باشد . باید بدانیم که در کلمات روحی نهفته است که می تواند بر محیط و شنونده اش به راحتی تاثیر گذارد.

بنابراین باید دقت بالایی در انتخاب کلماتی که بکار می بریم داشته باشیم. و اگرخواهان دریافت امواج مثبت از دیگران هستیم باید از کلمات مثبت و جذاب به تناسب محیطی که در آن هستیم استفاده کنیم . بدین ترتیب با ایجاد امواج مثبت در اطرافمان ،مانع از کسالت و ارسال امواج منفی به دیگران میشویم .

در کُتب دینی به دفعات به خوشرویی و لبخند سفارش شده ایم .  دلیلش آن است که با لبخند و چهره ای بشاش حس مثبت را در دیگران القا کرده و به جای حس بد شادی را از دیگران هدیه می گیریم. البته نکته ای که در مبحث انرژی هم به آن اشاره کردیم این است که کلام و صوت باید با قلب و درون یکی باشد تا تاثیر خود را بگذارد وگرنه گاها با هر کلام مثبتی هیچگونه تاثیر مثبتی نتوانسته ایم بر دیگری بگذاریم. بنابراین اگر کلام و صوت در یک پزشک متعادل نباشد می‌تواند بر جسم و روح و روان بیمار تاثیر منفی بگذارد و سلامتی او را به خطر بیاندازد.

2 – طبع و مزاج

بر اساس گفته های بزرگان طب سنتی و قدیمی، همانطور که عوامل خارجی از قبیل دارو، محیط و غیره بربیمار و درمان او تاثیر دارد؛ به علت اینکه پزشک هم یک عامل خارجی برای بیمار است لذا طبع و مزاج پزشک نیز بر بیمار موثر است. یعنی اگر بیماری مزاج و طبعش برای مثال سرد است، پزشکی که مزاج و طبعش سرد است یک تاثیری به بیمار میگذارد و اگر پزشک طبع و مزاجش گرم باشد تاثیر دیگری بر بیمار خواهد گذاشت.

3 – انرژی

همانطور که می دانیم که همه ی عالم از انرژی ساخته شده و همه چیز بر اساس تبادل انرژی در کائنات رخ می دهد. مغز انسان قدرتی در ارسال امواج دارد و مانند یک فرستنده رادیویی یا مخابراتی عمل می کند. همین طورسلول هایی در مغز وجود دارد که دارای توانایی دریافت امواج رسیده از محیط است و به صورت یک گیرنده رادیویی یا مخابراتی عمل می‌کند. هنگامی که فردی درون خود انرژی منفی ساطع میکند، این انرژی را به محیط اطراف خود منتقل کرده و میتواند بر دیگری تاثیر بگذارد، حتی اگر در ظاهر این انرژی را وانمود نکند اما چون درونش انرژی منفی است ناخودآگاه انرژی منتقل و باعث تاثیرات بدی در محیط و افراد اطراف خود میشود.

باید گفت که هر نوع فکر منفی توسط اشخاص می تواند بزرگترین عامل بوجود آورنده‌ی امواج منفی باشد.به عنوان مثال کینه توزی یکی از بزرگ ترین عوامل سازنده ی این پدیده است. مثلا اگر شخصی نسبت به ما کینه ای به دل داشته باشد، حتی اگر در ظاهرش چنین حسی نسبت به ما دیده نشود به دلیل نوع افکارش سیگنال های منفی را توسط فرستنده ی مغزش در محیط ساطع می کند و از آنجایی که در مورد ما فکر می کند گیرنده های مغز ما آن را به صورت یک حس بد دریافت می کند. این امواج منفی اگر در یک پزشک باشد می‌تواند بر جسم و روح و روان بیمار تاثیر منفی بگذارد و سلامتی او را به خطر بیاندازد.

4 – باور و اعتقاد

وقتی یک بیمار که مبتلا به سرطان است و اعتقاد دارد که سرطان را شکست خواهد داد، اگر پزشک نیز اعتقاد کامل به روش درمان خود نداشته باشد تاثیر در درمان بیمار خواهد گذاشت.

هم­چنین اگر پزشکی دارای تفکر و باور خاصی (مانند دینداری) باشد و بیمار خود را مطابق باورهای خود نبیند، ممکن است در معاینه و درمان بیمارش تاثیر بگذارد و سهل ­انگاری یا بی‌توجهی نماید.

5 – اخلاق

همانطور که ممکن است یک برخورد خوب تاثیر مثبتی در آینده یک فرد دیکری بگذارد مانند یک معلم که با گذشت و فداکاری شاگردهای خود را تربیت میکند، اگر پزشک نیز دارای خوی و رفتار خوبی باشد، باعث خواهد شد بیمار روحیه مضاعفی بگیرد و تاثیر در سرعت بهبود بیماری اش بگذارد. که می­توان به مثال های سفارشات دینی نیز اشاره کرد که چقدر خوشرویی باعث گشایش و رفع بلا می­گردد.

6 – لمس و تماس

همانطور که در بخش مزاج و طبع توضیح داده شد یک بیمار از طریق پزشک می­تواند تاثیر بپذیرد. یعنی ممکن است یک پزشک به دلایلی مانند مزاج، اخلاق و غیره دست خود را برای نبض گرفتن روی دست بیمار بگذارد و همین باعث خواهد شد یک تبادل بین پزشک و بیمار صورت گیرد مانند دو ظرف که یکی ممکن است پرتر و دیکری خالی تر باشد وقتی این دو ظرف به وسیله یک لوله به هم متصل میشوند ظرفی که پرتر است به سمت ظرفی که خالی­تر است میرود. پس اگر بیمار دارای انرژی، باور، امید بیش­تری باشد و پزشک کمتر باشد باعث خواهد شد که امید و شفایش کمتر شود و بالاعکس اگر بیمار برای مثال دارای امید کمتری داشته باشد و پزشک امیدوار باشد تماس جسمی باعث خواهد شد که امید بیمار بالا رود. البته این برای خانواده و اطرافیان بیمار ماند پرستاران نیز صادق است.

7 – روح و روان

اگر فردی آشفته و پریشان باشد همانطور که نمیتواند مدیریت زندگی خویش را به نحو احسن نماید اگر روح و روان پزشک به دلایل مختلف مانند مالی و غیره آشفته باشد نمیتواند مدیریت درمان بیمار خود را کامل انجام دهد. و این می تواند در معالجه و درمان بیمار تاثیر بگذارد.

8 – شخصیت و روش درمانی

هر پزشک برای درمان بیماران خود از مدل درمانی خاصی استفاده می­کند. برای مثال یک پزشک ممکن است برای درمان فقط قائل به درمان با داروی گیاهی باشد یا پزشکی دیگر قائل به درمان با فقط قرص و یا شربت باشد اما پزشکان دیگری نیز هستند که قائل به درمان با داروهای زودبازده و زوداثر هستند و برای درمان بیمار خود از این روش درمانی استفاده میکند. اینها مثال هایی از روش های مختلف درمانی مخصوص هر پزشکی است که میتواند تاثیرات مختلفی را روی بیمار و درمان او بگذارد. بنابراین مدل و شخصیت درمانی پزشک هرچقدر جامع تر و کامل تر باشد باعث تشخیص و درمان کامل­تر بیمار خواهد شد.

9 – نگاه و چهره

نوع نگاه و چهره پزشک تاثیر زیادی در درمان بیمار دارد برای مثال چهره کسی که مشکل پوستی دارد و پزشک درمان پوستی شده است بر بیمار تاثیر می­گذارد یا اینکه چهره اش اگر بشاش باشد بر بیمار باز تاثیر خودش را میگذارد یا نگاه پزشک اگر بر اثر باورها و غیره نسبت به بیمار خود خوب نباشد باز تاثیر میگذارد.

همچنین نوع لباس، نوع نشستن و نوع مکان مطب، منشی و غیره نیز در بیمار تاثیرات خود را دارد.

امیر رها

برای اطلاع از مطلب طب چهارم می توانید لینک زیر را کلیک کنید